top of page

MÜZİK NOKTALARI

ECE ILGIN


Sanat dolu günlere merhaba!

Ben Ece Ilgın, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf ve Psikoloji Bölümü çift ana dal öğrencisiyim. Piyanoyla zannediyorum ki 8 yaşımda tanıştım ve o zamandan beri çalışmalarımı sürdürmekteyim. Piyano hayatımda çok özel bir yere sahip ve beni; ben yapan bir unsur gibi düşünüyorum. Çeşitli dönemlere ve bestecilere ait parçalar çalışmaktayım, “Çalarken en çok keyif aldığın, huzur bulduğun sanatçı kim?” derseniz, “Şüphesiz, Chopin!” diyebilirim. 6 senedir okulum, Yeditepe Üniversitesi’nin, çeşitli etkinlik, dinleti, açılış gibi organizasyonlarında görev aldım ve Müzik Kulübü benim için hep çok değerli oldu, bu tarz etkinliklerde görev alarak her geçen gün, sahne korkumu biraz daha yendim, kendimi ifade etmeyi ve heyecanımı kontrol altına almayı öğrendim. Mevcut pandemi koşullarından dolayı en son canlı konserim 28 Kasım 2019 tarihinde oldu. Bu konserime katılım oldukça yüksekti ve nedense bu resitalim öncesi epey heyecanlanmıştım ve sürekli nefes egzersizleriyle kendimi kontrol etmeye çalışıyordum. Konser öncesi beni sakinleştiren Müzik Kulübü Yönetim Kurulu’na bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bence en zor kısım, isminizin okunup, sahneye davet edilmeyi beklemek. O bekleme esnasında, kalp atışlarının sesini duyar gibi oluyorum ve ellerim soğuk soğuk terlemeye başlıyor. Acaba konser salonunu kimse anlamadan terk etsem mi diye düşüncelere dalıyorum. Hemen sonrasında zaten o heyecanla sahneye çıkıp, selam verip, piyanonun başına oturuyorum ve hangi parçayı çalacaksam ona göre hazırlığımı yapıyorum. Taburemi düzeltip, derin bir nefes alıyorum. O an, sanki ölüm sessizliği... Birkaç saniye bile olsa, tek duyduğum ses kalbimin çarpması ve belki de salondaki derin nefesler veya öksürük sesleri. Ruhumu parmaklarıma teslim ediyorum, eğer güzel bir hazırlık süreci yaşamışsam, parmaklarım konuşmaya başlıyor, piyanonun üstünde kayarak ruhumun en derinlerindeki duyguları melodilere dönüştürüyor. Her çalışımda farklı yorumladığım ve hissettiğim Chopin ağırlıkta olan bir resitaldi son resitalim. “Nocturne Mi Bemol Major”, benim en sevdiğim, her konserimde mutlaka çaldığım bir noktürndür. Bunun dışında Beethoven, Mozart ve Mendelsohn’un da birkaç eserini de eklemiştim bahsini ettiğin resitalime. En rahatladığım an ise, resitalin sonunda herkesin bana bakarak alkışlaması ve birkaç parça çalmamı istemesi sanırım. Konser bitiminde tatlı tatlı fotoğraflar çekinip, yeni dostluklar ve müzikseverlerle vakit geçirmek paha biçilemez. Okulumun sağlamış olduğu bu imkanlar benim için çok kıymetli ve özgüvenimi kazanmamda kesinlike yadsınamaz. Bu desteklerinde dolayı başta Yeditepe Üniversitesi olmak üzere, Yeditepe Üniversitesi Müzik Kulübü Ailesine, Kültür Sanat Öğrenci Dekanlığına çok teşekkür ederim. Umarım en yakın zamanda online konserlerim yerini yüz yüze olan konserlerle bırKaır ve tekrardan hoş vakitler geçiririz.

Sanat ve sağlık dolu nice güzel günlere...
 

ALP ATALAY


Yaklaşık 2 senedir tekno müzik ve house müzik ile ilgilenmekteyim. Okulumuzun en güzel yeri olan cam kubbede ilk dj performansımı sergilemek benim çok heyecanlıydı. Okulumuzda birçok öğrencinin bu tarz müziğe ilgi duyduğunu bu etkinlikte gördük ve daha çok yapılması için de bir sürü talep geldi. Cam kubbede sergilemiş olduğum performans esnasında insanların bu kadar ilgili olması beni gerçekten çok mutlu etti. İleride de okul içinde gerek Müzik Noktaları olsun gerek festivaller olsun, performansımı sergilemeye devam edeceğim.

Müzikle uğraşan arkadaşlarıma tavsiye verecek olursam, bu ve benzeri etkinliklerde kesinlikle sahnede yer alıp performanslarınızı sergilemelisiniz.

 

DEFNE SONMEZIŞIK - ORHAN KÜLAHLI


Mühendislik fakültesi avluda çalmak bizler için çok farklı bir deneyim oldu, hep alışık olduğumuz sahnelerden ziyade herkese hitap edebilmek, müziğimizi onlara duyurmak bizleri çok mutlu etti. 

CAN ÖZMELEK


Müzik noktaları okulumuz için gerekli ve güzel bir fikirdi. Bu noktalara çıkmadan önce 2 kez sahne almıştım ama kendi istediğim bir repertuar hazırladığım ilk loopstation/ beatbox performansımdı. İnsanların ilgisini çekti. Hatta dizi film müzikleri yapan bir abimiz bana ulaştı bu vesile ile. Güzel bir histi okullar açılınca da yine sahne almak isterim. Tecrübe ve sakinlik katıyor böyle işler ;)188 görüntüleme0 yorum
bottom of page